6 راه برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک

آیا یک پزشک زمانی که از تاثیر یک دارو مطمئن نیست آن را تجویز می کند؟ البته که نه. پس ما چگونه می توانیم به کمپین های تبلیغاتی خود ادامه دهیم در حالی که راهی برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک خود و دانستن میزان تاثیر هر روش نداریم؟ اگر شما از تکنیک هایی برای جذب بیمار در کلینیک خود استفاده می کنید، این نکته بسیار مهم است که از سیستمی برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک و بررسی میزان موثر بودن آن ها استفاده کنید. جمع آوری داده به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت کلینیک خود را در زمینه بازاریابی بفهمید و برای رسیدن به اهدافتان، راهکارهای مناسب تری انتخاب کنید.

 

چالش های موجود در مسیر ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک

 

بهترین بازاریابان در زمینه خدمات درمانی به شما خواهند گفت که هیچ استراتژی بازریابی ای کامل و بدون عیب نیست. شما باید همواره به جمع آوری نتایج و داده های مربوط به هر کمپین ادامه دهید تا میزان تاثیرگذاری هر کدام از آنها را زیر نظر بگیرید.

اگرچه، ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک همیشه آسان نیست. این موضوع به این دلیل است که بین تاثیر گذاشتن روی مخاطب و تعامل با آن ها، تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. چیزی که بیش ترین اهمیت را دارد، به خاطر داشتن این نکته است: به کارگیری هر دوی آنها در کمپین های مربوط به خدمات درمانی ارزشمند است.

 

ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک باید به گونه ای باشد که هم میزان تعامل مخاطبان مورد هدف شما را با کلینیک تان را بررسی کند و هم داده هایی درباره میزان آگاهی عموم از برند شما را به صورت دوره ای جمع آوری کند.”

در ادامه 6 راه که به ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک شما کمک می کند، آورده شده است:

 

1- از شماره تماس های قابل پیگیری در صفحه فرود، برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک خود استفاده کنید

 

یک استراتژی ثابت شده برای ارزیابی عملکردتان در حوزه بازاریابی، استفاده از صفحه فرود وب سایت، به صورت اختصاصی برای یک سرویس مشخص است. صفحه فرود شما باید شامل یک شماره تماس مشخص باشد که در تکنیک های بازاریابی دیگر، از آن استفاده نمی شود. این کار به شما اجازه می دهد تا میزان موثربودن یک تکنیک ویژه در جذب مشتری، با استفاده از صفحه فرودی مشخص و روش هایی که مخاطب را به این صفحه هدایت می کند، را تحت نظر بگیرید.

به طور خلاصه، شما با به کارگیری این روش می توانید ببینید که چگونه و از چه طریقی، مخاطب به صفحه فرود شما هدایت می شود و با شما تماس می گیرد، از چه کلمات کلیدی باید استفاده کرد تا بیش ترین کاربر را به صفحه خود کشاند و نهایتا آن ها را وادار به تماس با کلینیک کرد. جمع آوری نتایج تکنیک های مختلف با این روش به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی خود را اصلاح کنید و از هر صفحه بهترین نتیجه را بگیرید.

 

2- ارزیابی فرم های پر شده در وبسایت

 

یک روش ساده دیگر برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک ، قرار دادن یک فرم تماس با ما در وبسایت است. این فرم باید به جای ایجاد یک راه کلی برای تماس با کلینیک، برای رسیدن به هدف خاصی طراحی شود. بهترین فرم های تماس با ما، فرم هایی هستند که کارهایی مانند ” گرفتن نوبت” یا ” شروع مشاوره رایگان ” را به کاربران پیشنهاد می دهند. در هر صورت، استفاده از هر نوع فرم تماس با ما، از استفاده نکردن از آن بهتر است.

هر کاری که می کنید، فراموش نکنید که میزان نتیجه بخشی فرم خود را تحت نظر بگیرید. تاثیر طراحی، جملات، راه های پیشنهادی و ….. را بر روی مخاطب مورد دنظر خود بررسی کنید. جزئیات در این روش بسیار اهمیت دارند. افراد ممکن است به کلیک کردن روی گزینه ” نوبت گرفتن ” تمایل بیش تری داشته باشند تا گزینه “ ثبت نظرات “. حتی رنگ های استفاده شده در صفحه می تواند تفاوت بزرگی در عکس العمل مخاطبان به وجود بیاورد. فرم تماس خود را در فرمت های مختلف آزمایش کنید، نسخه های متفاوتی از آن را به وجود آورده و با هم مقایسه کنید. این کار به شما کمک می کند تا تاثیراین روش روی مخاطب خود را تا چندین برابر افزایش دهید.

3- برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک ، نتایج موتورهای جست جو را برای کلمات کلیدی مختلف را زیر نظربگیرید

 
نتایج موتورهای جست و جو- حامی مد
 

قرار گرفتن وب سایت در صفحه اول موتورهای جست و جو می تواند برای هر بیزینسی پیشرفت غیرقابل انکاری به حساب بیاید. چک کردن مداوم نتایج موتورهای جست و جو برای کلمات کلیدی به کاررفته در وبسایت شما، یا استفاده از ابزارهایی مانند Google Analytics می تواند در ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک به شما کمک کند.

البته رتبه بندی موتورهای جست و جو همه چیز نیست. قرارگرفتن در صفحه های ابتدایی گوگل، حتی برای وبسایت هایی با استراتژی های قدرتمند در زمینه سئو، کاری بسیار زمان بر می باشد. ممکن است برای محتواهای امروز سایت خود، ماه ها بعد نتیجه بگیرید. علاوه بر این، موتورهای جست و جو یک ابزار همگانی هستند که بیش تر از محدوده اطراف کلینیک شما ، که مخاطب مورد هدفتان در آنجا قرار دارد، را پوشش می دهند. برای امتحان، یک کلمه کلیدی مرتبط با کلینیک تان را در گوگل سرچ کنید، خواهید دید که تنها 3 یا 4 مورد از نتایج در نزدیکی شما قرار دارند ( البته این موضوع زمانی صادق است که موقعیت مکانی کاربر در اختیار گوگل قرار گرفته باشد) .

 

4- اندازه گیری میزان موثر بودن تبلیغات آنلاین

 

یکی از موثرترین معیارها در ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک شما این است که میزان تاثیر هر نوع از تبلیغات آنلاین را با استفاده از ابزارهایی مانند Bing Ads یا Google Adwords شما می توانید
هزینه ای که آنها برای شما به همراه دارند مقایسه کنید.

هزینه هر تماس با کلینکتان را با هزینه ای که صرف تبلیغات می کنید مقایسه نمایید. به عبارتی دیگر با به کارگیری این روش شما هزینه هر کلیک را در تبلیغات، برآورد می کنید.

ایراد اصلی این روش این است که شما نمی توانید هزینه هر کمپین تبلیغاتی را از دیگری تفکیک کنید. برای مثال، دیدن یک تبلیغ در حاشیه یک وبسایت ممکن است فرد را مستقیما به صفحه شما نکشاند اما می تواند بر روی افزایش آگاهی از برند شما تاثیر بگذارد. در نتیجه، در هنگام بروز بیماری، فرد برای آمدن به کلینیک شما ترغیب شود. این عامل در تبلیغات چاپی شما نیز تاثیر به سزایی دارد. ایراد دوم این روش این است که در ایران به علت وجود تحریم ها، نمی توان از روش های مختلف تبلیغات در گوگل استفاده کرد. بنابراین از این روش تنها با استفاده از رپورتاژ آگهی یا به کارگیری تکنیک های محدود دیگر، می توان استفاده کرد.

 

5- برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک خود، تعداد نوبت های بیماران را زیر نظر بگیرید

 

این روشی است که بیش تر بیمارستان ها و کلینیک های خدمات درمانی، برای بررسی اینکه که آیا عملکرد بازاریابی آنها، نتیجه بخش است یا نه استفاده می کنند. اینکه میزان افزایش مراجعه یا تماس بیماران را معیاری برای موثر بودن یک روش بازاریابی بدانید، همیشه بهترین راه نیست.

این نکته را در نظر بگیرید که شما ممکن است به دلایل مختلف، بیماران خود را از دست بدهید. تغییر بیمه بیمار، بازنشته شدن همکارانی که کلینیک شما را توصیه می کردند و تغییر محل زندگی بیماران، می تواند نمونه ای از این دلایل باشد. تنها اینکه میانگین تماس بیماران به کلینیک شما تغییری نکرده است، معنای این را نمی دهد که تکنیک های بازاریابی شما بی نتیجه است.

پس از میزان تماس ها و نوبت های بیماران، به عنوان معیاری برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک خود استفاده کنید، اما این کار را هوشمندانه انجام دهید. زمانی که در تلویزیون تبلیغ جدیدی می کنید یا بروشور طراحی می کنید، نتایج تبلیغات خود را با افزایش تعداد تماس ها و نوبت ها زیر نظر بگیرید، اما از این روش به عنوان معیاری برای اندازه گیری میزان موثر بودن تبلیغات خود استفاده نکنید.

 

6- از بیماران/ تماس گیرندگان بپرسید که چگونه شما را پیداکرده اند

 

اگر شما می خواهید ازنظرسنجی، به عنوان معیاری برای ارزیابی عملکرد بازاریابی کلینیک خود استفاده کنید، شما باید از پرسنل خود بخواهید که دائما این سوال را از بیماران بپرسند: “ میشه بپرسم که شما از چه طریق با کلینیک ما آشنا شدید؟ “

این روش خیلی ساده به نظر می رسد اما تقریبا اکثر کلینیک ها و بیمارستان ها در انجام مداوم آن شکست می خورند. اگرچه این روش ممکن است داده های علمی دقیقی برای شما جمع آوری نکند و با خطا همراه باشد، اما معیاری کلیدی برای دانستن میزان آگاهی مردم از برند شما و جذب بیماران به کلینیکتان به حساب می آید.

By | 1398/10/16 14:32:11 ژانویه 6th, 2020|بازاریابی|0 Comments

Leave A Comment